Typy klasických krmív

dog-food

Granuly

Obsahujú chemikálie, konzervačné látky, rôzne dochucovadlá a iné látky, ktoré nepriaznivo pôsobia na imunitný systém psa a z dlhodobého pohľadu spôsobujú vznik alergií. Na trhu sa však objavujú viaceré krmivá, ktorých výrobcovia uvádzajú, že údajne neobsahujú škodlivé látky. Ako však potom dokáže mať krmivo trvanlivosť aj viac ako rok už neobjasňujú. Neuvedomujeme si však, že výrobcovia krmív nakupujú svoje základné substancie tak, že už obsahujú konzervačné látky. Preto tieto už nepotrebujú do hotového produktu pridávať a teda ich aj deklarovať.

Zaujímavý článok o tom, čo sa vlastne nachádza v suchom krmive nájdeme na

http://www.barf.szm.com/granule.html

Typy krmív

Termicky extrudované suché krmivo

Tento typ krmiva je vyrábaný pri teplotách 120 až 200 stupňov. Pri takejto vysokej teplote sú bioaktívne látky (napr. enzýmy a vitamíny) úplne zničené. Bielkoviny, stopové prvky, tuky, minerálne látky sú teplom denaturované alebo poškodené. Preto sa následne do takto vyrobených granulí pridávajú umelé vitamíny a minerály, ktoré sú biologicky len veľmi málo využiteľné. Podobne ako v konzervovaných potravinách pre ľudí, aj v granuliach sú na zabezpečenie lákavej vône a chute pridávané rôzne sladidlá, glutamáty a iné konzervačné látky.

Za studena lisované suché krmivo

Je vyrobené šetrnou technológiou lisovania za studena, ktorá garantuje, že takmer všetky minerály, vitamíny a ďalšie bioaktívne látky zostávajú zachované vo svojej pôvodnej (prírodnej) podobe. Prírodne vitamíny na rozdiel od umelých nezaťažujú pečeň a obličky psa, čím sa predchádza alergiám a kožným problémom. Granuly lisované za studena na rozdiel od extrudovaných nebobtnajú v žalúdku psa, preto je riziko torzie žalúdka minimálne. Tento typ hotového suchého krmiva je prírodnému vzoru výživy psa (vlk) najbližší. Na trhu sú dostupné od viacerých výrobcov.

Konzervované vlhké krmivo

Mäso je väčšinou konzervované varením, pričom pri vysokej teplote sa podobne ako pri extrudovaných granuliach veľká časť prírodných bioaktívnych látok poškodí alebo zničí. Veľkým výživovým a zdravotným problémom je aj veľmi nízky podiel mäsa (asi 4 %) vo väčšine konzervovaného krmiva. Je potešiteľné, že na trh sa už dostávajú aj konzervy s vysokým podielom mäsa.

Doma pripravovaná – varená strava

Výhody varenej stravy: chovateľ si sám môže zostaviť jedálny lístok svojho miláčika, sám si môže vybrať kvalitu použitých ingrediencií (rôzne druhy mäsa, rôzne prílohy ako je ryža, vločky, cestoviny, zelenina a iné). Nevýhodou takto pripravenej stravy je však značné poškodenie a znehodnotenie všetkých potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov podobne ako pri termicky extrudovaných granuliach. Stupeň znehodnotenia všetkých dôležitých látok môžeme výrazne znížiť kratšou dobou varenia alebo dusením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>