Druhy potravín

assdsd

Druhy potravín

Mäso

Pretože pes je mäsožravec, mäso spolu s kosťami by malo tvoriť viac ako polovicu objemu jeho potravy. Obsahuje látky dôležité pre jeho zdravý život. Sú to predovšetkým bielkoviny (proteíny), ktoré sú základnou stavebnou zložkou všetkých buniek organizmu. Sú dôležité pre rast a správnu funkciu všetkých orgánov a sú zdrojom energie. Mäso obsahuje 50-80 % vody, 15-25 % bielkovín a 2-50 % tuku, vitamíny A a B, minerály a stopové prvky (vápnik, fosfor, draslík, horčík, sodík, železo). Surové mäso (svalovina) tvorí asi 50-60 % dávky – najdostupnejšie je kuracie, morčacie, hovädzie, baranie, bravčové a ryby. Vhodná je aj divina, jahňacie, teľacie, králičie, kačacie alebo pštrosie mäso. Mäso by sme nemali nakupovať z pochybných zdrojov! Mäso (aj kosti), ktoré podávame psovi surové, by malo byť premrazené (aspoň 48 hodín), aby sa zničila väčšina parazitov, ktoré môže mäso obsahovať. Nič sa však nestane, ak psovi podáme čerstvé a nepremrazené kuracie krídlo, pretože všetko mäso na našom trhu by malo byť kontrolované. Pozor si však dávajme pri mäse z nekontrolovateľných zdrojov a pri divine. Takéto mäso radšej uvarme. Dôležité je správne rozmrazovanie mäsa. Malo by sa rozmrazovať pomaly v chladničke, pre rýchle rozmrazenie môžeme použiť mikrovlnku. Nevhodné je rozmrazovanie v lete mimo chladničky a pri vysokých teplotách. Predovšetkým kuracie mäso je veľmi citlivé, rýchlo sa v ňom množia choroboplodné zárodky. Mäso psovi podávame pokiaľ je to možné v čo najväčších kusoch, aby pri tom používal zuby, ktoré si tak čistí a zároveň si posilňuje žuvacie svaly. V začiatkoch je možné psovi mäso krájať na menšie kúsky, prípadne ho melieme.

Najdostupnejšie druhy mäsa

 • Kuracie mäso – je ľahko stráviteľné, obsahuje približne 20 % bielkovín a málo tuku (asi 3 %). Je vhodné podávať ho pri diéte, pretože má nižšiu energetickú hodnotu.  Kuracie kosti – krídla, krky, kostra sú vhodné pre každodenné kŕmenia ako zdroj kostí.
 • Morčacie mäso – podobne ako kuracie je veľmi ľahko stráviteľné, má rovnaký obsah bielkovín a tuku. Energetickú hodnotu má však oproti kuraciemu vyššiu.
 • Kačacie a husacie mäso – má vyšší obsah tuku (približne 20 %), menej bielkovín (18 %). Je dobre stráviteľné, ale pre vyšší obsah tuku môže spôsobiť hnačku. Výborný zdroj energie.
 • Hovädzie mäso – patrí k najhodnotnejším druhom mäsa. Obsahuje 23 % bielkovín, veľké množstvo železa a vitamíny skupiny B. Je zdrojom esenciálnych kyselín, obsahuje len 3-6 % tuku. Môžeme ho podávať šteniatkam od 3 týždňa veku., vhodné je aj pre psov v záťaži a pri rekonvalescencii.  Z vnútorností sú vhodné jazyk, srdce, pečeň, pľúca, obličky, slezina, žalúdok, vemeno aj býčie žľazy.
 • Bravčové mäso – má nižší obsah bielkovín (približne 18 %). Keďže obsahuje veľké množstvo tuku 20-50 %, musíme byť pri ňom opatrní, pretože u citlivejších jedincov môže vyvolať hnačku. Vhodné je pre psov, ktoré potrebujú pribrať, pre psov v záťaži a v zime pre psov žijúcich vonku. Z vnútorností môžeme podávať prakticky všetko (podobne ako pri hovädzích vnútornostiach).
 • Teľacie mäso – je ľahko stráviteľné, obsahuje približne 20 % bielkovín a 3-6 % tuku. Vhodné je pre šteniatka a pri diétach.
 • Jahňacie mäso – obsahuje 16 % bielkovín a približne 10 % tuku. Vhodné je pre šteniatka a pri diétach.
 • Baranie mäso – obsahuje približne 21 % bielkovín, 15 % tuku, má vyšší podiel draslíka, sodíka a železa.
 • Kozie mäso – obsahuje pomerne veľa vody, približne 20 % bielkovín, 7% tuku a je ľahko stráviteľné. Vhodné je pre šteniatka a pri diétach
 • Ryby – hlavne morské ryby sú nenahraditeľným zdrojom minerálov (fosfor, fluór, sodík, morské ryby aj jód), vitamínov (A, B, tučné ryby D) a mastných kyselín. Obsahujú približne 80 % vody, priemerne 17 % bielkovín a 2-25 % tuku. Surové ryby podávame celé aj s kosťami, hlavou a plutvami. Tepelne upravené mäso, na rozdiel od surového rybacie mäsa, musíme vždy vykostiť alebo kosti pomlieť.  Sú veľmi ľahko stráviteľné, preto ich môžeme podávať pri rôznych diétach a aj malým šteniatkam. Niektoré ryby, predovšetkým sladkovodné (kapor, sumček, karas a iné) obsahujú enzým thiaminázu, ktorý zhoršuje vstrebávanie vitamínu B1. Pri častom podávaní takýchto rýb môže mať pes nedostatku vitamínu B1, preto je vhodné pridávať Pangamin.
 • Divina – mäso nie je až tak bežne dostupné. Ide o mäso zo srnčej zveri, jeleňa, daniela, diviaka, divého králika a zajaca atď. je veľmi výživné, obsahuje približne 20 % bielkovín, 3 % tuku. Má vyšší obsah minerálnych látok, vitamínov skupiny B než mäso domácich zvierat. Je veľmi ľahko stráviteľné, pretože obsahuje len veľmi málo tuku. Mali by sme však byť veľmi opatrný a nepodávať mäso z nekontrolovateľných zdrojov., keďže môže byť napadnuté parazitmi.

Vnútornosti

Mali by sa nachádzať v jedálničku psa, pretože majú vysoký obsah minerálnych látok (železo, vápnik, fosfor), vitamínov A, B, D a približne 17 % bielkovín. Z hydinových vnútorností je veľmi vhodná kuracia pečienka, ktorá obsahuje veľké množstvo vitamínu B 12. Kuracia pečienka je vhodná aj preto, lebo kurence sa zabíjajú veľmi skoro a tak ich pečeň nie je tak znečistená toxickými látkami ako pri hovädzej alebo bravčovej. Vhodné sú aj srdcia a žalúdky.

 • Pečeň – slúži na detoxikáciu organizmu, ako zásobáreň glykogénu, tvorbu plazmových bielkovín a tvorbu žlče, preto je najlepšie podávať pečeň z mladých zvierat alebo z hydiny. Má vysokú koncentráciu minerálov (zinok, železo, selén, magnézium), stopových prvkov a vitamínov (A, D). Obsahuje veľa tuku, preto môže spôsobiť hnačku. 
 • Obličky – obsahujú železo, vitamíny skupiny B, vitamín C. Vhodnejšie sú teľacie a bravčové.
 • Srdce – svalový orgán, ktorý obsahuje množstvo minerálnych látok (fosfor, železo,vápnik), bielkoviny, vitamíny skupiny B. Obsahuje pomerne veľa tuku, preto treba pri podávaní dávať pozor, vhodné sú kuracie srdcia.
 • Slezina – obsahuje veľa železa, vitamínu A a veľa tuku, preto môže spôsobiť hnačku.
 • Jazyk – svalový orgán s vyšším obsahom tuku a minerálnych látok.
 • Hovädzie držky (žalúdky) – neprané obsahujú aj čiastočne natrávenú rastlinnú potravu, ktorá je pre psa veľmi dobre stráviteľná, preto sú veľmi hodnotné. Psovi by sa mali podávať aspoň 1x do týždňa. Neobsahujú veľa tuku, majú správny pomer vápnika a fosforu.
 • Kuracie žalúdky – obsahujú málo tuku, preto sú vhodné aj pri diéte.
 • Vemeno – obsahuje veľa tuku a zvyšky mlieka, môže spôsobiť hnačku. Je vhodné pre gravidné a dojčiace sučky.
 • Pľúca – nemajú veľkú výživovú hodnotu, obsahujú však veľa vápnika.

Kosti

Kosti sú nenahraditeľnou súčasťou jedálnička psa, tvoria až 20-30 % z celkovej kŕmnej dávky. Kosti obsahujú minerály; z nich je najdôležitejší vápnik, ktorý je pre psa v tejto forme veľmi dobre využiteľný. Obsahujú aj tuky a v tukoch rozpustné vitamíny. Najdôležitejšou súčasťou kostí je kostná dreň, ktorá je veľmi výživnou zmesou krvou tvorených prvkov obsahujúcich železo.  Kosti poskytujú aj prirodzené antioxidanty proti starnutiu a enzýmy. Podávame ich vždy surové, nikdy nie uvarené alebo inak tepelne upravené (pôsobením tepla sa zmení štruktúra kosti, stávajú sa krehkými, lámu sa aj na veľmi ostré kúsky – sú nebezpečné, môžu minimálne spôsobiť zápchu)! Podávame len mäsité kosti (vhodné sú hydinové – krídla, skelety, krky, teľacie, bravčové, králičie. Na ohrýzanie podávame psovi veľké kosti (lopatky, stehenné, kĺbové), ktoré samozrejme musíme prispôsobiť veľkosti psa. Psovi, ktorý bol dlhšiu dobu kŕmený granulami  podávame surové kosti až po týždni. Na začiatku podávame menej kostí, vhodné sú mäsité kosti z kuraťa, krky, krídla, stehná. Malým psom a šteniatkam je na začiatku vhodné kosti pomlieť. Psi, ktorí dostávajú okrem inej potravy a j kosti, žijú dlhšie, sú zdraví a odolní voči degeneratívnym chorobám súvisiacich so starnutím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>